جستجو در سایت:

بابونه

تاریخ درج: 08 فروردین 1394

تعداد تشکر از این مطلب:108 نفر

گل بابونه

خواص بابونه

بابونه در طی چند قرن، در چای ها به عنوان یک گیاه با خواص درمانی خفیف برای تب، سرماخوردگی، درد معده و ضد ورم و کمک کننده برای خواب راحت استفاده شده. البته این خواص چندی از خواص بیشمار بابونه می باشد.

 بابونه می تواند به صورت استعمال خارجی و نیز به صورت خوراکی مصرف شود.

در طول 20 سال گذشته طی تحقیقات علمی گسترده ، بسیاری از کاربردهای سنتی برای این گیاه و مکانیزم های دارویی برای فعالیت درمانی این گیاه را تآیید شده است، از جمله: خاصیت antipeptic (ضد تحریک کننده اسید معده)، ضد اسپاسم (ضد ورم)، ضد تب، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد  آلرژی زایی.

آخرین تحقیقات مشخص کرده است که اعتبار و شهرت طولانی مدت بابونه در مواردی کاملاً صحت داشته، خواصی مانند ضد التهاب، ضد اسپاسم (ضد ورم)، ضد آلرژی زا و آرام بخش.

چای بابونه

به طور خاص، بابونه ممکن است:

 • به عنوان یک چای، برای کمر درد، مشکلات روماتیسمی و جوش ها استفاده شود.
 • به عنوان مرهم، برای بواسیر و زخم استفاده شود.
 • به عنوان یک بخور، برای کاهش علائم سرماخوردگی یا آسم مورد استفاده قرار گیرد.
 • برا ی بی قراری، مشکلات دندان درآوردن، و قولنج در کودکان استفاده شود.
 • تسکین آلرژی، بسیار شبیه به آنتی هیستامین.
 • زمانی که به عنوان یک چای بعد از غذا مصرف شود کمک به هضم می نماید.
 • سرعت بخشیدن به خوب شدن زخم پوست، زخم یا سوختگی.
 • درمان ورم معده و کولیت اولسراتیو ( یک بیماری التهابی روده(IBD)  که باعث التهاب مزمن در مجرای گوارش می شود و بوسیله درد شکم و اسهال مشخص می شود).

 چای بابونه 2

 • کاهش التهاب و تسهیل اجابت مزاج بدون اینکه به طور مستقیم به عنوان یک مسهل عمل نماید.
 • برای مشکلات پوستی و التهاب مانند التهاب بافت مخاطی می توان به عنوان کمپرس یا برای شستشو استفاده گردد.
 • موجب افزایش آرامش عمومی و کاهش استرس می شود.  مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که گل بابونه حاوی موادی است که در همان بخش های مغز و سیستم عصبی، اثر می گذارند که داروهای ضد اضطراب اثر گذار هستند. با این حال  هرگز مصرف داروهای تجویزی خود را، بدون مشورت با دکتر خود را متوقف نکنید.
 • کنترل بی خوابی. بابونه به دلیل داشتن اثر آرام بخش و ماهیچه شل کن خفیف ممکن است به کسانی که از بی خوابی رنج می برند کمک کند تا راحتتر به خواب فرو روند.
 • درمان بیماری دیورتیکول) دیورتیکول یک کیسه حباب مانند است که در اثر افزایش فشار داخل رودهٔ بزرگ و وارد شدن آن به جدار روده و ایجاد بیرون‌زدگی‌های بادکنک شکل نازک از میان بخش‌های ضعیف شدهٔ جدار روده بزرگ، پدید می‌آید(، مشکلات روده تحریک پذیر و شکایات مختلف در مورد دستگاه گوارش.  خاصیت ضد التهاب و ضد اسپاسم گزارش شده در بابونه باعث شل شدن عضلات صاف پوشش دهنده معده و روده می گرد. بنابراین این گیاه ممکن است در از بین بردن حالت تهوع، سوزش سر دل، نفخ های مربوط به اضطراب نیز تآثیر گذار باشد. همچنین ممکن است در درمان اختلالات های دیورتیکول و شرایط التهابی روده مانند بیماری کرون (یکی از بیماری های التهابی روده است که با التهاب دیواره روده مشخص می‌شود که می‌تواند هر قسمتی از لوله گوارش را درگیر کند هرچند بیشتر روده باریک درگیر است. بیماری می‌تواند تمام لایه‌های روده را درگیر سازد و حتی موجب فیبروز شود. ) مفید باشد.

روغن بابونه

 • تسکین خارش پوست (از جمله اگزما)، سوختگی های جزئی و آفتاب سوختگی. اگر بابونه را به عنوان یک لوسیون مصرف کرده یا اگر مقداری روغن بابونه را به یک وان آب سرد برای استحمام اضافه کنیم ، ممکن است باعث شود خارش اگزما یا جوش های دیگر را کمتر نموده و ورم پوست را کاهش دهد.
 • درمان التهاب و عفونت چشم. چای بابونه ای که سرد شده را می توان به عنوان یک کمپرس برای کمک به تسکین چشم خسته و تحریک شده، یا حتی ورم ملتحمه استفاده کرد.
 • درمان درد دهان و جلوگیری از بیماری های لثه. دهانشویه بابونه ممکن است باعث تسکین التهاب دهان گشته و به سالم نگه داشتن لثه ها کمک کند.
 • کاهش درد گرفتگی قاعدگی (درد شکم و لگن هنگام قاعدگی).این باور وجود دارد که بابونه به شل شدن عضلات صاف موجود در رحم کمک می نماید تا ناراحتی های ناشی از گرفتگی های قاعدگی را کاهش دهد.

 

روغن بابونه

روغن بابونه 2

روغن بابونه برای بسیاری از اهداف دارویی استفاده می شود، اما یکی از بهترین کاربردهای مستند آن آرامش بخشی آن می باشد. روغن بابونه اثر آرام بخش بر افراد داشته می تواند برای کمک به خواب رفتن، تسهیل نگرانی و ارتقاع حس کلی آرامش و خوب بودن، استفاده شود. این گیاه اثر فوق العاده ای در افرادی که با مشکلات اضطراب و عصبانیت، دارند، می گذارد. جدا از داشتن خواص آرام بخش روانی، بابونه برای آرام نمودن درد های عضلانی و مفصلی نیز خوب است.

هنگامی که روغن بابونه به صورت موضعی استفاده شود، قرمزی و سوزش پوست را آرام می سازد، به همین دلیل این گیاه یک عنصر معمول در محصولات پوستی می باشد. بابونه همچنین خارش را از بین می برد پس می توان گفت برای کسانی که دچار واکنش های آلرژیک می شوند نیز خوب است. به خاطر خواص ضد التهابی بابونه می توان آن را برای کم کردن تورم ناشی از جوش ها یا ناراحتی های پوستی نیز استفاده نمود.

در نهایت، روغن بابونه دارای خواص ضد باکتریایی بوده و می تواند به تمیز کردن زخم و حفاظت آن از عفونت کمک نماید. معمولا از این گیاه به عنوان یک درمان گیاهی یا خانگی برای آبسه دندان، ورم ملتحمه، و عفونت های دیگر استفاده می شود.

راه های متعددی برای استفاده از روغن بابونه چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی، وجود دارد و این روش ها بسته به دلیل محصول مورد استفاده تعیین می گردد. به عنوان مثال اگر مشکل پوستی داشته باشید می توانید آن را به صورت موضعی و اگر با ناراحتی معده یا سایر مسائل گوارشی روبرو هستید می توانید آن را به صورت خوراکی استفاده نمایید.


روغن بابونه 3

نحوه استفاده از روغن بابونه

برای مصرف خوراکی روغن بابونه باید مقدار بسیار کمی از آن را با آب رقیق نمایید، زیرا روغن بابونه حتی به مقدار کم هم بسیار اثر قوی ای دارد. به عنوان مثال یک تا دو قطره روغن بابونه در یک لیوان آب برای استفاده از آن به عنوان یک دهانشویه یا برای خوردن در مورد رفع مشکلات معده کافی است.

اگر می خواهید از روغن بابونه در استحمام استفاده نمایید کمتر از 10 قطره روغن کافی است تا اثر شل کننده عضلانی و عامل آروماتراپی (عطر درمانی، به استفاده از افشره گیاهان عطری در ماساژ و استحمام گفته می شود) کافی را داشته باشد.

رایحه روغن بابونه را به صورت اسانس می تواند به عنوان یک نوع از آروماتراپی (عطر درمانی) را می توان استنشاق نمود. روغن بابونه را می توان تبخیر کرده و از آن در آروماتراپی استفاده نمود. این روش برای تسکین اعصاب و سردرد به خوبی عمل می کند. اگر روغن بابونه را با روغن دیگری مانند روغن کنجد، مواد معدنی، یا زیتون مخلوط شود می توان آن را برای ماساژ در مورد درد عضلانی و مفاصل استفاده نمود. در نهایت می توان روغن بابونه را با یک لوسیون مخلوط کرده و برای جوش و ناراحتی پوستی استفاده نمود.

حساسیت

هشدار برای مصرف بابونه

در حالی که اسانس بابونه به طور کلی توسط بسیاری از افراد در تمام سنین بدون هیچ مشکلی مصرف می گردد، مصرف این گل برای خانم های باردار توصیه نمی شود. همچنین، اگر شما به گیاهانی مانند ابروسیا حساسیت دارید قبل از استفاده موضعی ، کمی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست خود بزنید و حداقل یک ساعت صبر کنید تا در صورت وجود حساسیت، از آن مطلع شوید. زیرا بابونه در موارد خاصی می تواند موجب واکنش های آلرژیکی (حساسیتی) شود.

اگر شما از آلرژی به گیاهان خانواده کمپوزیته (یک گروه بزرگ از گل ها مانند گب مروارید ، نوعی ابروسیا، گل مینا و گلهای داوودی) رنج می برید، بهتر است در ابتدا کمی در مورد استفاده از بابونه محتاطانه عمل کنید. البته با اینکه موارد جداگانه ای از واکنش های آلرژیکی (حساسیتی) گزارش شده ( مواردی مانند جوش های پوستی و انقباض برونش) اکثر مردم می توانند بدون هیچ مشکلی استفاده کنند.

منبع: http://www.herbwisdom.com/herb-chamomile.html

تعداد تشکر از این مطلب:108 نفر

نظرات کاربران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.