جستجو در سایت:

انتخاب عینک شنا مقدماتی

تاریخ درج: 31 مرداد 1393

تعداد تشکر از این مطلب:234 نفر

انتخاب عینک شنا

انتخاب یک عینک شنای مناسب می تواند کمی مشکل زا به نظر بیاید . زیرا انتخاب عینکی که هم اندازه صورت و چشمان شما بوده و همچنین لنز آن از میان انبوه رنگ ها و مدل های مختلف مناسب دید شما باشد ممکن است کمی در نگاه اول سخت باشد.

نکاتی که برای انتخاب عینک شنا باید در نظر بگیرید:

نکته اول_ حفاظت و جلوگیری از عبور آب:

برای چک کردن اندازه بودن، باید ابتدا عینک را بدون اینکه بند آن را دور سر بیندازید روی چشمان خود گذاشته و ببینید که عینک شنا چگونه چشم شما را حفاظت خواهد کرد. اگر هنگامی که عینک را روی چشم می گذارید برای کسری از ثانیه حالت مکش هوا را در قسمت دور چشم حس کردید آن موقع عینک کاملاً اندازه است.

البته دقت کنید که نیاز نیست بند را برای چک کردن اندازه بودن عینک در ابتدا چک کنید. زیرا بند عینک فقط برای نگهداشتن عینک در جای خود استفاده می شود و عمل خاصی در حفاظت چشم انجام نمی دهد. تنظیم بند ممکن است لازم باشد اما از بستن بند عینک به صورت بسیار محکم خورداری کنید زیرا این عمل فقط فشار نامناسبی را به مناطق حساس دور چشم وارد نموده و در مواردی بعد از برداشتن عینک ممکن است دور چشم مانند خرس پاندا کبود به نظر آید.

نکته دوم_ اندازه نمودن عینک:

عینک شنا

هنگامی که عینکی با حفاظت خوب یافتید زمان آن رسیده که ببینید بند عینک را اندازه سرتان نموده و سپس دو چیز را چک کنید.

  1. راحت بودن دور بینی. عینک باید به راحتی روی بینی گذاشته شده و آنقدر اندازه باشد که از عبور آب جلوگیری شود.
  2. قسمت حفاظت دور عینک به راحتی دور چشم قرار گرفته و خیلی دور از گوشه چشم قرار نگیرد. می توانید از دوستتان یا کسی که با شما به خرید عینک شنا آمده بخواهید که آینه ای را جلوی شما بگیرد تا ببینید حفاظ چقدر دور تر از گوشه چشمتان قرار گرفته.

نکته سوم_ طرح:

خود را در آینه ببینید! معمولاً پیشنهاد می شود که دو یا سه طرح مختلف را جلوی آینه امتحان کنید تا طرح مورد نظرتان یافته و همچنین راحتی آن را مقایسه کنید. هیچ چیز بدتر از آن نیست که عینک شنایی بخرید که فکر می کنید شما را زشت نشان می دهد.

 

حال که موارد مربوط به چک کردن اولیه عینک را  خوانده اید. نوبت به معرفی شکل های مختلف عینک که برای هدف های متفاوتی طراحی شده اند، می رسد.

کوچکترین و صاف ترین مدل های عینک شنا برای مسابقه بوده و معمولاً خیلی راحت نیستند ولی  شکل نرم و ملایم تری برای عبور بهتر در آب، دارند. شناگر هایی که برای تفریح شنا می کنند ترجیح می دهند که عینک شنا با لنز های بزرگتر یا یک ماسک شنا انتخاب کنند تا هم راحتی بیشتری برای صورت فراهم کنند و هم راحتتر بتوانند اطراف خود را چه بیرون از آب و چه داخل آب ببینند. (دقت کنید هنگام مسابقه دادن شما باید به صورت مستقیم یک خط را شنا کنید پس شاید زیاد نیاز به دید اطراف نداشته باشید اما در یک استخر عادی ممکن است در صورت نداشتن دید هنگام شنا به بقیه برخورد کرده و موجبات ناراحتی آن ها را فراهم آورید.)

عینک شنای سوئدی:

عینک شنای سوئدی

عینک های شنای سوئدی روز به روز بر محبوبیتشان افزوده شده و در اصل برای مسابقات شنا طراحی شده اند. این نوع عینک های شنا مستقیماً روی اطراف چشم نشسته و کمتر از عینک های شنای تفریحی حالت مقاومت آبی را برای شناگر به وجود می آورند.

عینک های درزگیر دار (Gasket goggles) یا عینک شنای کلاسیک:

عینک های درزگیر دار، عینک شنای کلاسیک

این عینک ها معمول ترین عینک های شنای استفاده شده می باشند. عینک شناهای درزگیر دار به دو صورت تولید می گردند. عینک های با درزگیر سیلیکون و فوم. پرطرفدارترین نوع این مدل عینک ها با درزگیر سیلیکونی می باشد اما هنوز هم شناگرانی هستند که مدل فوم این نوع عینک ها را خریداری می کنند. انتخاب مدل این نوع عینک ها کاملاً به سلیقه فرد مرتبط می باشد و هیچ انتخاب غلط و درستی در این مورد وجود ندارد. البته امروزه کمی سخت می توان عینک های فوم را پیدا کرد اما اگر به دنبال این عینک ها می باشید هنوز هم می توان با کمی جستجو آن ها را پیدا کرد.

یک عینک با قاب بیضی شکل می تواند برای کسانی که صورتشان کمی کوچک است نسبت به عینک های گرد تر مناسب باشد زیرا شکل طبیعی این عینک ها بیشتر شبیه چشم ها بوده و راحتتر اندازه صورت می شوند.

ماسک شنا:

ماسک شنا

ماسک های شنا چیزی بین عینک های شنای سنتی و عینک ماسک های تنفسی غواصان می باشد. سایز این عینک ها کمی متفاوت می باشد و کمی بیشتر از بقیه حالت حرکت در آب به سمت جلو را فراهم می نمایند. بیشترین طرفداران  ماسک های شنا را کودکان تشکیل می دهند زیرا بعد از گذاشتن عینک روی چشم نیاز به تنظیم بیش از اندازه نبوده و این عینک ها در رنگ های متفاوت برای بدنه و نیز لنز تولید می گردند.

استفاده از یک ماسک شنا نقاط مثبت زیادی دارد:

  • ماسک دور چشم قرار گرفته و بسیار روی صورت راحت می باشند.
  • طراحی آن ها به گونه ای است که هنگام قرار گرفتن بر روی صورت یک حالت مکش کوچک انجام گرفته وتقریباً با همین حالت مکش روی صورت باقی می مانند تا با بند عینک شنا، پس طبیعتاً بند عینک شنا نیاز به تنظیم کمتری دارد.
  • ماسک های شنا از آنجایی که دور تر از چشم نسبت به عینک های شنای سنتی قرار می گیرند، دید بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند.

انتخاب رنگ لنز عینک شنا:

آیا رنگ لنز های مختلف شما را در انتخابتان گیج می کند؟ عینک های آفتابی با رنگ های مختلف طراحی شده اند تا در نور های متفاوتی شنا را میسر سازند.

لنز کهربایی:

عینک شنا با لنز کهربایی

لنز های کهربایی دید خوبی را هم در نور زیاد و هم در نور کم فراهم می سازد. در محیط های شنا با نور کم ( استخر های سرپوشیده ) لنز های کهربایی نور را زیاد می کنند پس دید بهتری در آب دارند. در نور زیاد ( نور آفتاب ) درخشندگی را کم کرده و برایتان دید بهتری را فراهم می نمایند پس زیاد نیاز به جمع کردن چشم در نور شدید نیست. می توان گفت لنز کهربایی یک لنز ایده آل برای محیط های متفاوت می باشد.

لنز شفاف:

عینک شنا با لنز شفاف

لنز های شفاف نور طبیعی را نشان می دهند که آن ها را برای نور کم ایده آل می سازد. زمانی که احتیاج به دید حداکثری وجود دارد مانند شنا در هوای ابری یا شنا در آب های تیره دریا و... عینک مناسبی می باشد. همچنین می توان آن را در نور های مداوم استفاده نمود تا دید دقیق تری به شما بدهد بدون این که هیچ رنگی را فیلتر نماید. برای استخر های سرپوشیده و مکان های تاریک ایده آل است.

لنز آبی / بنفش:

عینک شنا با لنز آبی،عینک شنا با لنز بنفش

این رنگ ها طراحی شده اند تا مقدار متوسطی از نور را به چشم برسانند ولی در مقابل درخشندگی نور زیاد از چشم ها محافظت می کنند. این یک رنگ کاربردی برای موقعیت هایی می باشد که نامطمئن هستید چه اتفاقی می تواند پیش آید. یک عینک ایده آل برای تمرین و شنا در مکان های مختلف.

لنز آینه ای:

عینک شنا با لنز آینه ای

عینک های آینه ای می توانند در موقعیت هایی با نور شدید که باید عینک مانند آینه نور را منعکس کند تا چشم صدمه نبیند مناسب باشد. شناگر های مسابقه معمولاً از این عینک های شنا استفاده می کنند تا رقیبشان نتواند چشم هایشان را ببیند و به عنوان قسمتی از یک استراتژی برای مسابقات کاربرد دارد. این عینک برای مسابقات یا شنا در استخر های سر باز ایده آل می باشد.

لنز های تیره یا دودی:

عینک شنا با لنز تیره، عینک شنا با لنز دودی

لنز های تیره یا دودی چشم را از سطوح نور زیاد محافظت می کند ( نور خورشید مستقیم و موقعیت هایی با نور روشن). این عینک ها مانند عینک های آفتابی عمل می کنند. برای شنا در نور آفتاب بسیار مناسب می باشند.

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد عینک های شنا، می توانید به سفحه ی انتخاب عینک شنا پیشرفته مراجعه نمایید.

تعداد تشکر از این مطلب:234 نفر

نظرات کاربران

commentpicture

FN

تاریخ: 10 آذر 1396

با تشکر از اطلاعات مفید ارائه شده، با این توضیحات عینک شنا را نمی توان آنلاین خرید و برای تعیین سایز بهتر است حضوری خرید شود، درست است؟
commentpicture

مدیر سایت

تاریخ: 01 دی 1396

در پاسخ به این نظر گفته:

سلام ...با تشکر از نظر شما... به نظر من بهتره که به صورت حضوری خریداری بشه...البته مدتی هست که می بینم اندازه عینک رو هم به صورت حدودی می گن اما اگر دوست دارین که کاملا عینک مطابق سلیقه شما و فیت صورتتون باشه بهتره که حضوری خریداری کنین...
commentpicture

m2

تاریخ: 11 اسفند 1394

درود نوشتار بسیار مفیدی بود. سپاس بیکران

یک نظر ثبت کنید

نام

     

ایمیل

       

متن نظر

   

تصویر امنیتی


     

به بزرگی و کوچکی حروف دقت نمایید.